Żółwin, mazowieckie Żółwin, mazowieckie

sobota, 11 lipca 2020

o wsi Żółwin, mazowieckie z przeszłości Żółwin, mazowieckie aktualności Żółwin, mazowieckie wspólne sprawy Żółwin, mazowieckie relaks Żółwin, mazowieckie OSP Żółwin, mazowieckie za miedzą

Za miedzą

SZLABANU NIE POSTAWIĘ

Burmistrz Podkowy Leśnej ARTUR TUSIŃSKI w wywiadzie dla zolwin.pl opowiada o sąsiedztwie z Żółwinem

 - Piszemy WspomnieniaPanie burmistrzu, wiem, że nie jest pan zadowolony z tego, iż my, żółwinianie, patrzymy na was, podkowian, z góry…
- Pierwsze o tym słyszę.

To przecież pan napisał, że Żółwin jest położony nawet o 20 metrów wyżej niż Podkowa i woda z naszej wsi płynie do Podkowy.
- To stwierdzenie faktu: tak po prostu jest. Stawiając sprawę emocjonalnie - ja tak właśnie odebrałem pana wypowiedź – można by powiedzieć, że mieszkańcy Milanówka i Brwinowa, miejscowości jeszcze niżej położonych niż Podkowa Leśna, powinni być niezadowoleni zarówno z nas, jak i z was.

Czy nasza woda jest dużym kłopotem dla Podkowy?
- To nie jest kłopot, lecz kwestia świadomości. Nie da się rozwiązać spraw związanych z gospodarką wodną tylko na terenie jednej miejscowości czy gminy. Naturalne źródliska Rokitnicy i cieku RS11 leżą w Starej Wsi oraz Rozalinie - po drugiej stronie trasy katowickiej. Postępująca urbanizacja okolicznych terenów, także Żółwina, sprawia, że mamy problem.

On będzie coraz większy. W Żółwinie mieszka dziś półtora tysiąca osób, docelowo ma być nas pięć tysięcy, czyli więcej, niż obecnie liczy Podkowa. Czy nie boi się pan, że Żółwin zatopi Podkowę?
- Problem podtopień będzie w pierwszej kolejności dotykał mieszkańców Żółwina, którzy zmieniają stosunki wodne, podnosząc teren, zasypując stawy, wykładając znaczną część działek kostką. To powoduje drastyczne zmniejszenie powierzchni biologicznie czynnej, powstawanie tzw. ścieków deszczowych. Proszę zobaczyć, co się stało w rejonie skrzyżowania ulicy Nadarzyńskiej z Mokrą. Dawniej tam było naturalne zlewisko, można było na nim zobaczyć łabędzie. Ktoś nie pomyślał i wydał pozwolenia na budowę na tym terenie. Powstało tam kilka domów, a ich właściciele znacznie podnieśli teren, bo ich zalewało. Nie wiem, co się stanie w Żółwinie, jeśli poziom wód gruntowych będzie tak wysoki jak np. w latach 50. czy 70.

Tymczasem mieszkańcy myślą głównie o sobie, chcą, by ich woda spływała do sąsiadów i sąsiednich miejscowości.
- Tak, ale sąsiedzi będą się bronili, podnosząc swój grunt. Problem wróci. Podkowa, choć niżej położona, jest uprzywilejowana, bo powstała na przepuszczalnych gruntach.

Czy w tej sprawie można się dogadać?
- Jak najbardziej, już rozmawiamy z burmistrzem Arkadiuszem Kosińskim. Odziedziczyliśmy błędy w zagospodarowaniu przestrzennym, które dopuszczały urbanizację na terenach, które nie powinny zostać zabudowane. Wielu spraw nie odwrócimy, poza tym musimy postępować rozważnie. Gdybyśmy tylko wykopali szeroki rów melioracyjny, który pozwoliłby przepchnąć całą wodę z Żółwina, to zalejemy Milanówek. Jeśli Milanówek przedłuży rów, to zaleje Grodzisk. To nie jest metoda. Metodą jest raczej odtworzenie mikroretencji, która spowoduje spowolnienie fali spływu.

W Żółwinie wymagałoby to rozebrania domów wybudowanych na zasypanych stawach.
- Nie chciałbym tak ostro stawiać sprawy, ale pewnie w waszej miejscowości są miejsca, w których można byłoby wykorzystać naturalne zagłębienia terenu do odtworzenia stawów.

Podkowa jest skanalizowana, Żółwin – nie. Ze szczelnością szamb bywa różnie i pewnie do Podkowy płynie nie tylko woda.
- Zgadza się, ale to także wspólny kłopot - zanieczyszczona woda wsiąka do źródeł wód podziemnych, z których czerpiemy wodę do picia. My mamy ujęcia, które zasilają Żółwin i Owczarnię.

Pijemy, podobnie jak podkowianie, wodę zmieszaną.
- Tak, z Brwinowa i Podkowy. Nasze sieci wodociągowe będą połączone zawsze, choćby ze względów bezpieczeństwa. Dlatego w interesie nas wszystkich jest szybkie skanalizowanie Żółwina.

Być może już by to się stało, gdyby Podkowa zgodziła się na przepuszczenie kolektora przez swoje terytorium.
- Miałem kontakt z jednym z autorów projektu kanalizacji Podkowy, ale nie słyszałem o takim pomyśle.

Komentarze użytkowników


Marzena (22-07-2015 09:28)

Dziwna jest twarz tego urzędnika i raczej nic dobrego nam nie wróży.....


Andrzej (31-03-2015 11:30)

Terytorialnie i administracyjnie, Żółwin (wraz z Terenią i Owczarnią) powinien zostać przyłączony do powiatu grodziskiego i tworzyć jedną gminę razem z Podkową Leśną. Zamiast cmentarza komunalnego kosztem naszej wsi, mielibyśmy wspólny z Podkową mały cmentarz parafialny, w dużej części zachowaną "zieloną wyspę" (np. tak jak park w Podkowie przy Kasynie), kanalizację oraz drogę asfaltową do Książenic stanowiącą alternatywny wyjazd.


Jacek (25-03-2015 23:33)

"Jestem przekonany, że w tej kadencji będzie inna jakość współpracy samorządów". Ja takiej pewności nie mam, ale nadzieję tak. A to już dużo. Chyba takiej szansy na dobrą współpracę miedzygminną jeszcze nie było. Powodzenia!
barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

Las Młochowski
Teren ANR przy Szkolnej
Podkowa Leśna
Las między Słoneczną a Szkolnąpodpatrzone


partnerzy   |   kontakt

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2020 IKE - Usługi Literackie


Warning: Unknown: Your script possibly relies on a session side-effect which existed until PHP 4.2.3. Please be advised that the session extension does not consider global variables as a source of data, unless register_globals is enabled. You can disable this functionality and this warning by setting session.bug_compat_42 or session.bug_compat_warn to off, respectively in Unknown on line 0