Żółwin, mazowieckie Żółwin, mazowieckie

piątek, 24 maja 2019

o wsi Żółwin, mazowieckie z przeszłości Żółwin, mazowieckie aktualności Żółwin, mazowieckie wspólne sprawy Żółwin, mazowieckie relaks Żółwin, mazowieckie OSP Żółwin, mazowieckie za miedzą

Za miedzą

SZLABANU NIE POSTAWIĘ

Na forach internetowych czytałem pretensje podkowian, że żółwinianie rozjeżdżają Podkowę swoimi samochodami, trują ją spalinami i blokują miejsca na parkingu koło stacji WKD.
- Podkowianie, jadąc do Warszawy, robią to samo: rozjeżdżają, trują i parkują. Nie zgadzam się z argumentacją niektórych podkowian, że należy miasto zamknąć, bo na tej zasadzie można by zamknąć każdą miejscowość. Za największy problem uważam zastawianie przestrzeni publicznej przez samochody. Miasto nie jest dla samochodów, miasto jest dla ludzi.

Wprowadzi pan płatne parkowanie?
- Chyba nie mamy innej opcji.

Ale opłaty nie obejmą tylko WPR?
- Obejmą wszystkich. Policzyliśmy samochody parkujące w Podkowie, to nieprawda, że
parkują głównie mieszkańcy Żółwina.

Na terenie należącym obecnie do Agencji Nieruchomości Rolnych w Żółwinie powstanie cmentarz, który będzie obsługiwał Brwinów, Podkowę i Milanówek, oraz dwa osiedla mieszkaniowe. Podaż działek w Żółwinie i Tereni jest ogromna. I mamy w zasadzie jeden wyjazd ze wsi przez Podkowę. Dopominamy się położenia asfaltu na istniejącej szerokiej drodze do leżących – podobnie jak Podkowa - w powiecie grodziskim Książenic.
- W interesie nas wszystkich jest lobbowanie za nowymi połączeniami komunikacyjnymi. Chcę przypomnieć o aktualnym projekcie budowy drogi powiatowej z Tereni do Starej Wsi, umożliwiłaby ona dojazd do trasy katowickiej. Już w październiku przejazd z Nadarzyna do Warszawy będzie bezkolizyjny. Powinniśmy rozmawiać także o usprawnieniu komunikacji między naszymi gminami.

Czy pan rozmawia?
- Zamierzam to uczynić. Sądzę, że fajnym pomysłem byłby rozwój komunikacji publicznej, wprowadzenie – w ramach Trójmiasta Ogrodów – transportu hybrydowego. Po Warszawie już jeżdżą autobusy hybrydowe.

Słyszałem, że mieszkańcy Starej Wsi chcieliby dojechać rowerem do wukadki w Podkowie.
- Znam ten pomysł. Na ostatnim spotkaniu z burmistrzami wicewójt Nadarzyna Tomasz Muchalski poinformował, że Nadarzyn ma gotową koncepcję rozwoju sieci rowerowej. Chętnie połączyliby ją z siecią ścieżek w okolicznych gminach. Mówi się o ścieżkach wzdłuż torów WKD i drogi 719. Myślę, że to bardzo dobry pomysł. Z burmistrzem Kosińskim i burmistrz Milanówka, Wiesławą Kwiatkowską, lada moment omówimy projekt poprawy spójności komunikacyjnej Trójmiasta Ogrodów.

Nie obawia się pan, że zanim to nastąpi, na ul. Jana Pawła II będziemy mieli niekończący się korek samochodów usiłujących wbić się w 719-tkę?
- Musimy podjąć decyzje, które temu zapobiegną. Nie mogę sobie wyobrazić ustawienia na Jana Pawła II zapory dwustronnej przy torach WKD. Policzyliśmy, że w godzinach szczytu z każdej strony ustawiłoby się do 90 samochodów czekających na przejazd kolejki. Rozmawiałem w tej sprawie z prezesem WKD Grzegorzem Dymeckim i burmistrzami. Podejmę inicjatywę, by rozwiązać tę sprawę w inny sposób. Uważam, że przepisy kolejowe narzucające bezpieczeństwo nie pasują do wukadki. Ona cały czas jeździ w terenie zabudowanym. Ustawienie zapór doprowadzi – nie tylko w Podkowie - do paraliżu komunikacyjnego.

Pożary w Podkowie częściej gasi straż OSP z Milanówka niż z Żółwina. Może warto byłoby dofinansować naszą OSP, tak jak w Milanówku?
- Żeby dać dotację straży, trzeba mieć podpisane umowy między gminami. Jeśli gminy są w różnych powiatach, należy jeszcze wciągnąć w to powiaty. Do tej pory nikt nie miał woli, by te formalności załatwić.

A pan?
- Będziemy na ten temat rozmawiali, bo straż w Żółwinie jest bliżej, w dodatku nie musi przejeżdżać przez zatłoczoną 719-tkę i tory kolejki WKD.

Komentarze użytkowników


Marzena (22-07-2015 09:28)

Dziwna jest twarz tego urzędnika i raczej nic dobrego nam nie wróży.....


Andrzej (31-03-2015 11:30)

Terytorialnie i administracyjnie, Żółwin (wraz z Terenią i Owczarnią) powinien zostać przyłączony do powiatu grodziskiego i tworzyć jedną gminę razem z Podkową Leśną. Zamiast cmentarza komunalnego kosztem naszej wsi, mielibyśmy wspólny z Podkową mały cmentarz parafialny, w dużej części zachowaną "zieloną wyspę" (np. tak jak park w Podkowie przy Kasynie), kanalizację oraz drogę asfaltową do Książenic stanowiącą alternatywny wyjazd.


Jacek (25-03-2015 23:33)

"Jestem przekonany, że w tej kadencji będzie inna jakość współpracy samorządów". Ja takiej pewności nie mam, ale nadzieję tak. A to już dużo. Chyba takiej szansy na dobrą współpracę miedzygminną jeszcze nie było. Powodzenia!
barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

Las Młochowski
Teren ANR przy Szkolnej
Podkowa Leśna
Las między Słoneczną a Szkolnąpodpatrzone


partnerzy   |   kontakt

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2019 IKE - Usługi Literackie


Warning: Unknown: Your script possibly relies on a session side-effect which existed until PHP 4.2.3. Please be advised that the session extension does not consider global variables as a source of data, unless register_globals is enabled. You can disable this functionality and this warning by setting session.bug_compat_42 or session.bug_compat_warn to off, respectively in Unknown on line 0