Żółwin, mazowieckie Żółwin, mazowieckie

wtorek, 22 października 2019

o wsi Żółwin, mazowieckie z przeszłości Żółwin, mazowieckie aktualności Żółwin, mazowieckie wspólne sprawy Żółwin, mazowieckie relaks Żółwin, mazowieckie OSP Żółwin, mazowieckie za miedzą

Z przeszłości

KĄPIELISKO ŻÓŁWIN

80 lat temu w Żółwinie, po zachodniej stronie obecnej ul. Kasztanowej, otwarto kąpielisko. Oprócz kąpieli i opalania zapewniało ono i inne atrakcje, np. spotkanie z wydrą lub węgorzem.

Obiekt należał do dr. Borawskiego i jego żony, którą nazywano „Doktorową”. Starsi mieszkańcy Żółwina pamiętają działające jeszcze po wojnie kąpielisko u „Doktorowej”.
13 sierpnia 1939 r. warszawska gazeta ABC informowała, że państwo Borawscy, właściciele 30-morgowego gospodarstwa, „opróżnili z ryb jeden ze stawów, urządzając tu w r. b. kąpielisko. W krótkim czasie liczba gości przekroczyła pół tysiąca. Na przyszły rok właściciele projektują inwestycje: pogłębienie stawu, zgromadzenie większego zapasu wody i nawiezienie piasku na plażę. Opowiadano nam o zabawnym incydencie, jaki zdarzył się w tym kąpielisku. Jedna z kąpiących się pań podniosła wielki krzyk, że pełznie do niej wąż. Okazało się jednak, że to nie wąż, a zwykły… węgorz, który przywędrował z sąsiedniego stawu… Osobliwością gospodarstwa dr. Borawskich są wydry, których właściciele radzi by się jak najszybciej pozbyć, robią one bowiem w gospodarstwie duże spustoszenia. Dr. Borawscy zapraszają do siebie myśliwych, którzy mają ochotę zapolować na wydry, zaznaczając, że będzie to polowanie zupełnie bezpłatne”.

Ten opis jest zgodny ze wspomnieniami, którymi kilka lat temu podzielił się z zolwin.pl Józef Grzejszczak: „Wielką atrakcją, która ściągała do Żółwina tłumy warszawiaków, było kąpielisko u „Doktorowej”. „Doktorowa” kupiła od Henryka Natansona część majątku ze stawami przy obecnej Kasztanowej (…). W stawach hodowała ryby, a jeden przeznaczyła na kąpielisko. Woda w tym stawie była krystalicznie czysta”. Inny rozmówca zolwin.pl. Czesław Cackowski opowiadał: „Latem największą atrakcją w okolicy było kąpielisko przy Kasztanowej, naprzeciwko obecnego sklepu z karmą dla psów. W soboty od kolejki z Warszawy szło na stawy mnóstwo ludzi, tam odbywały się też zabawy na dechach”.

Ze względu na dogodny dojazd kolejką kąpielisko było popularne wśród warszawiaków w czasie okupacji. Prof. Jerzy Regulski, syn właścicieli Zarybia, w rozmowie z zolwin.pl wspominał: „Mieszkańcy Warszawy łaknęli wypoczynku na wolnym powietrzu. (…) Kąpielisko na Żółwinku cieszyło się największym powodzeniem w 1942 r., wtedy terror okupacyjny zelżał. Za drewnianym mostkiem nad kanałem skręcało się w prawo, szło się po grobli nad stawy”. W 1942 r. młodzież ze Stawiska i Zarybia urządziła tzw. olimpiadę, jedną z aren zawodów było kąpielisko u „Doktorowej”, które uczestnicy kojarzyli z nazwą „Żółwinek”. (kp)
barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

Las Młochowski
Teren ANR przy Szkolnej
Podkowa Leśna
Las między Słoneczną a Szkolnąpodpatrzone


partnerzy   |   kontakt

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2019 IKE - Usługi Literackie


Warning: Unknown: Your script possibly relies on a session side-effect which existed until PHP 4.2.3. Please be advised that the session extension does not consider global variables as a source of data, unless register_globals is enabled. You can disable this functionality and this warning by setting session.bug_compat_42 or session.bug_compat_warn to off, respectively in Unknown on line 0