Żółwin, mazowieckie Żółwin, mazowieckie

wtorek, 14 lipca 2020

o wsi Żółwin, mazowieckie z przeszłości Żółwin, mazowieckie aktualności Żółwin, mazowieckie wspólne sprawy Żółwin, mazowieckie relaks Żółwin, mazowieckie OSP Żółwin, mazowieckie za miedzą

Z przeszłości

PODKOWIAŃSKI KLIN

W 1933 r. mieszkańcy Podkowy Leśnej zwrócili się do gminy Młochów (z siedzibą w Nadarzynie)o przyłączenie do Podkowy części gromady Żółwin.

Podkowa Leśna powstała w 1925 r. na 522 morgach wydzielonych z dóbr brwinowskich. Osiem lat później Towarzystwo Miłośników Miasta Ogrodu Podkowa Leśna zwróciło się do gminy Młochów o wyłączenie z niej i przyłączenie do Podkowy Letniska Młochówek, folwarku Zarybie, osady Borowin, osady Sosnówka i części Owczarni. W owym czasie Młochówek, Zarybie, Borowin i Sosnówka wchodziły w skład gromady Żółwin.

Rada gminy Młochów (z siedzibą w Nadarzynie) na posiedzeniu w październiku 1933 r. przychylnie odniosła się do odłączenia Młochówka (obszar między obecnymi ulicami Reymonta, Krasińskiego, Młochowską i Jana Pawła II), natomiast sprzeciwiła się rezygnacji z pozostałych terenów wymienionych we wniosku, argumentując to uszczupleniem dochodów gminy oraz tym, że powiększona Podkowa Leśna "wrzynałaby się mocno klinem w środek gminy Młochów, co nie może mieć miejsca".

Młochówek został przyłączony do Podkowy Leśnej w 1940 r. Po wojnie podkowiański klin dotarł do rowu RS-11, obejmując nieruchomości o nazwach Borowin, Sosnówka i Ołonka wydzielone z dóbr żółwińskich w 1878 r pod zabudowę letniskową. Zarybie ostatecznie pozostało w Żółwinie. (ike)

Dokument z "Inwentarza zespołu (zbioru) akt archiwum działalności Towarzystwa Przyjaciół Miasta Ogrodu Podkowa Leśna do 1939 r."

 - Piszemy Wspomnienia

barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

Las Młochowski
Teren ANR przy Szkolnej
Podkowa Leśna
Las między Słoneczną a Szkolnąpodpatrzone


partnerzy   |   kontakt

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2020 IKE - Usługi Literackie


Warning: Unknown: Your script possibly relies on a session side-effect which existed until PHP 4.2.3. Please be advised that the session extension does not consider global variables as a source of data, unless register_globals is enabled. You can disable this functionality and this warning by setting session.bug_compat_42 or session.bug_compat_warn to off, respectively in Unknown on line 0