Żółwin, mazowieckie Żółwin, mazowieckie

czwartek, 04 czerwca 2020

o wsi Żółwin, mazowieckie z przeszłości Żółwin, mazowieckie aktualności Żółwin, mazowieckie wspólne sprawy Żółwin, mazowieckie relaks Żółwin, mazowieckie OSP Żółwin, mazowieckie za miedzą

Z przeszłości

ŻÓŁWIN POD STRZECHĄ

Szkoła u Górczyńskich

Pracowałem od wczesnego dzieciństwa – pomagałem rodzicom przy gospodarstwie, pasłem krowy, chodziłem z innymi chłopakami ze wsi na zarobek do Regulskiego zbierać truskawki. Dopiero gdy kończyłem pracę, odrabiałem lekcje przy naftówce.

Pierwszą szkołę w Żółwinie urządzono chyba w drewnianej willi, która teraz znajduje się na terenie Podkowy (przy Jana Pawła 44). O jej właścicielce mówiło się "Hrabianka" (hr. Scipio del Campo). Potem przeniesiono szkołę do wynajmowanego murowanego domu Górczyńskich (przy obecnej Słonecznej 10). To był zwykły dom z obejściem – stodołą, oborą, piwnicą. Cała czteroklasowa szkoła powszechna mieściła się w jednej izbie, mieliśmy jedną nauczycielkę – panią Bośniacką z Milanówka. Uczyło się w niej ze trzydzieścioro dzieci z Żółwina i Owczarni. Choć chodziły do różnych klas, wszystkie miały lekcje razem. Do końca życia nie zapomnę, jak nauczycielka postawiła mnie do kąta i kazała całą godzinę patrzeć w ten kąt. Nie wiem, za co zostałem tak ukarany. W 1938 r. szkołę u Górczyńskich zlikwidowano, całą czwartą klasę uczyłem się w Kostowcu, przy katowickiej trasie. Chodziliśmy do tej szkoły przez pola w siedmioro lub ośmioro – zimą brnęliśmy po pas w śniegu. Po wybuchu wojny przeniosłem się do szkoły do Milanówka – na Grudów.

W latach 30. pani z Borowiny (Janina Niemyska mieszkająca w zachowanej willi przy ul. Borowin 5 w Podkowie) na terenie przekazanym przez Natansona wybudowała zachowany do dziś drewniany budynek (przy Szkolnej 39A), w którym urządziła prywatną szkołę gotowania dla dziewcząt, z dużą salą i dwiema kuchniami na parterze. Na piętrze mieszkały nauczycielki. Po śmierci Piłsudskiego, chyba w 1936 r., obok szkoły gotowania mieszkańcy wsi zaczęli budować murowaną szkołę powszechną. W 1938 r., miałem wtedy dziesięć lat, przywiozłem dwa kręgi do szkolnej studni. Przed wojną zbudowano kawałek korytarza i jedną salę. Odbywały się w niej zabawy fantowe – dochody przeznaczano na dalszą budowę. Naukę w tej szkole rozpoczęto w czasie okupacji.

Mój ojciec jeszcze przed wojną działał w komitecie budowy szkoły, a po wyzwoleniu przywiózł końmi z Sochaczewa jej pierwszego kierownika Józefa Owczarka z dobytkiem (Józef Owczarek rozpoczął pracę w Żółwinie w 1949 r.).

Ojciec odziedziczył pole sąsiadujące z terenem szkoły, które kupił od dziedzica (Wacława Myszkowskiego) mój dziadek. W 1906 r. dziedzic rozparcelował należącą do folwarku osadę Ustronie – teren po wschodniej stronie obecnej ulicy Szkolnej. Działki sprzedawał, ale nie wszystkie znalazły chętnych. Te niesprzedane przy drodze przed drugą wojną Natanson przekazał na szkołę. Ojciec też oddał jedną z działek na Ustroniu – nieużytek. – Panie kierowniku, ja tej ziemi nie obrabiam, dzieci po niej latają, niech latają dalej – powiedział Owczarkowi. Kierownik otoczył działkę żywopłotem i urządził na niej szkolne boisko, które przez wiele lat służyło uczniom. Ten teren nie został przekazany notarialnie i jakieś dziesięć lat temu przejęła go gmina, uznając, że straciliśmy do niego prawo za niepłacenie podatku gruntowego.


Komentarze użytkowników


Józefina. (17-07-2015 14:21)

Piękne wspomnienia,szkoda że jest coraz mniej takich ludzi co mogliby powspominać tamte czasy.Apropo pan Cackowski świetnie wygląda jak na swoje lata.Dawno go nie widziałam,pozdrawiam.


maciej (04-07-2014 11:11)

Ciekawy jestem losów pamiętnika tego rosjanina, może jest gdzies dostępny?
barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

Las Młochowski
Teren ANR przy Szkolnej
Podkowa Leśna
Las między Słoneczną a Szkolnąpodpatrzone


partnerzy   |   kontakt

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2020 IKE - Usługi Literackie


Warning: Unknown: Your script possibly relies on a session side-effect which existed until PHP 4.2.3. Please be advised that the session extension does not consider global variables as a source of data, unless register_globals is enabled. You can disable this functionality and this warning by setting session.bug_compat_42 or session.bug_compat_warn to off, respectively in Unknown on line 0