Żółwin, mazowieckie Żółwin, mazowieckie

sobota, 22 lutego 2020

o wsi Żółwin, mazowieckie z przeszłości Żółwin, mazowieckie aktualności Żółwin, mazowieckie wspólne sprawy Żółwin, mazowieckie relaks Żółwin, mazowieckie OSP Żółwin, mazowieckie za miedzą

Z przeszłości

ŻÓŁWIŃSKI MARZYCIEL

. Postawiony wobec faktów dokonanych inspektor szkolny okręgu sochaczewskiego mianował Józefa Owczarka "tymczasowym nauczycielem publicznej szkoły powszechnej we wsi Wyczółki". Polecił równocześnie, by Józef Owczarek przesłał mu "dokładny spis ławek, pomocy naukowych, tablic itd.". Trudno przypuszczać, by w chłopskiej chacie znajdowało się takie wyposażenie. Jedynym aktywem szkoły był wówczas jej nauczyciel.

Przez cały okres II Rzeczypospolitej Józef Owczarek budował i rozwijał oświatę odrodzonego po przeszło stu latach zaborów kraju. W październiku 1921 r. został przeniesiony do dwuklasowej szkoły powszechnej w Niedzieliskach (gm. Iłów), w roku następnym trafił do dwuklasowej szkoły w Polesiu (gm. Tułowice), a kilka miesięcy później - do jednoklasowej szkoły powszechnej w Witoldowie (właściwie w Budkach Piaseckich) w gminie Szymanów.

Józef Owczarek tworzył tę szkołę od podstaw, rozwinął ją do szkoły czteroklasowej, był jej wieloletnim kierownikiem. Dbał o przestrzeganie obowiązku szkolnego, wzywał do siebie rodziców, którzy uważali, że nauka odrywa dzieci od pracy w gospodarstwie i ukrywali je przed szkołą.

Józef Owczarek formalnie nie miał wykształcenia upoważniającego do wykonywania zawodu nauczyciela. Należał do kategorii "niewykwalifikowanych nauczycieli szkół powszechnych". To się zmieniło w 1927 r., gdy zdał tzw. pierwszy egzamin nauczycielski. Został zwolniony z egzaminu z języka polskiego i literatury oraz z historii Polski i historii powszechnej. Musiał zdać egzaminy z matematyki, fizyki, przyrodoznawstwa, geografii Polski i geografii powszechnej, pedagogiki i psychologii, dydaktyki z metodyką, dziejów szkolnictwa polskiego, śpiewu, gimnastyki, rysunków i robót ręcznych. Jedynie z dwóch ostatnich przedmiotów otrzymał ocenę bardzo dobrą, z pozostałych poszło mu gorzej. Tym niemniej komisja egzaminacyjna stwierdziła: "Owczarek Józef uzyskał prawem przepisane kwalifikacje naukowe do pełnienia obowiązków tymczasowego nauczyciela szkół powszechnych". Zdobyty dokument pomógł mu w wygraniu ogłoszonego w 1934 r. konkursu na kierownika szkoły w Witoldowie.

28 lipca 1929 r. w kościele w Szymanowie odbył się ślub 36-letniego Józefa Owczarka z 29-letnią Heleną Dzierzęcką, także nauczycielką. Pani Helena przybrała nazwisko męża. Obydwoje pracowali w szkole w Witoldowie. W 1931 r. urodziła się im córka Barbara, zaś w 1934 r. – syn Wojciech.

W okresie okupacji Niemcy usunęli z programów szkolnych nauczanie historii i geografii, ograniczyli nauczanie języka polskiego. Tak też było w Witoldowie, jednak Józef Owczarek równocześnie z nauką w szkole prowadził tajne komplety.

 - Piszemy WspomnieniaW 1945 r. skończyła się wojna. Podobnie jak po odzyskaniu niepodległości zaczęło odradzać się polskie szkolnictwo. Józef Owczarek poprosił o przeniesienie do Szymanowa, bo chciał, by tam kontynuowały naukę jego dzieci. Wkrótce potem został delegatem na pierwszy po okupacji zjazd Związku Nauczycielstwa Polskiego. W tej organizacji, podobnie jak w ochotniczych strażach pożarnych i spółdzielczości rolniczej, działał w okresie międzywojennym. Jako kierownik szkoły w Szymanowie wyremontował zdewastowany przez żołnierzy niemieckich budynek, wymienił dach, sprowadził meble i pomoce naukowe.

Po kilku latach w wyniku konfliktu Józef Owczarek stracił stanowisko kierownika. W 1949 r. poprosił o przeniesienie na stanowisko nauczyciela do szkoły w Żółwinie. Uzyskał zgodę i 24 września 1949 r. w szkole podstawowej w Podkowie Leśnej złożył ślubowanie nauczycielskie: "Ślubuję uroczyście, na powierzonym mi stanowisku urzędowym, szczególnie w zakresie wychowania i nauczania powierzonej mi młodzieży, przyczyniać się ze wszystkich sił do ugruntowania wolności, niepodległości i potęgi Rzeczypospolitej, której wierności zawsze dochowam […]".

Komentarze użytkowników


Józef Streżyński (09-12-2014 14:59)

Po raz kolejny wyrażam szczerą wdzięczność P. Ewie i Krzysztofowi Pilawskim za nieustający trud odkopywania i odkurzania kart historii Żółwina oraz jego okolic. Bez Państwa bezinteresownej działalności nasza świadomość lokalnych dziejów pozostała by " w powijakach".
Gratuluję również archiwistycznego profesjonalizmu.
barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

Las Młochowski
Teren ANR przy Szkolnej
Podkowa Leśna
Las między Słoneczną a Szkolnąpodpatrzone


partnerzy   |   kontakt

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2020 IKE - Usługi Literackie


Warning: Unknown: Your script possibly relies on a session side-effect which existed until PHP 4.2.3. Please be advised that the session extension does not consider global variables as a source of data, unless register_globals is enabled. You can disable this functionality and this warning by setting session.bug_compat_42 or session.bug_compat_warn to off, respectively in Unknown on line 0