Żółwin, mazowieckie Żółwin, mazowieckie

sobota, 19 października 2019

o wsi Żółwin, mazowieckie z przeszłości Żółwin, mazowieckie aktualności Żółwin, mazowieckie wspólne sprawy Żółwin, mazowieckie relaks Żółwin, mazowieckie OSP Żółwin, mazowieckie za miedzą

Aktualności

Pałac pod blachą, karczma pod gontem, ośmiorak pod słomą

(05.11.2016)

W kwietniu 1872 r., w ostatnich tygodniach życia dziedzica Żółwina i Kopanej Stefana Czarnieckiego - potomka brata hetmana uwiecznionego w "Mazurku Dąbrowskiego", zięcia poprzedniego właściciela dóbr żółwińskich Eustachego Marylskiego, w "Dzienniku Warszawskim" ukazało się ogłoszenie o sprzedaży majątku.

Z wymienionych w nim obiektów zachowały się do dziś jedynie dwa: "pałac murowany pod blachą" zbudowany w latach 50. XIX w. oraz "spichrz murowany pod gontem", który zgodnie z informacją podaną na nieistniejącej już stronie internetowej Wolty, pochodzi z XVIII w. Przylegający do spichlerza budynek stajni powstał prawdopodobnie później – gminna ewidencja zabytków datuje go na przełom XIX i XX w.

Nie ma śladu po "karczmie z drzewa pod gontem" związanej z czasami propinacji, czyli wyłącznego prawa właściciela majątku do produkcji i sprzedaży alkoholu na swoim terenie. Prawdopodobnie w okresie I wojny światowej spłonęła "oficyna z drzewa pod gontem" – XVI-wieczny modrzewiowy dwór położony w pobliżu pałacu.

Starsi mieszkańcy Żółwina pamiętają budynek dla robotników folwarcznych stojący przy obecnej ul. Polnej (na odcinku równoległym do Szkolnej), być może był to wymieniony w ogłoszeniu "ośmiorak z drzewa pod słomą".

W 1872 r. w folwarku Żółwin były m.in. cztery pary wołów (kastratów byków), przez wieki głównej siły pociągowej w polskim rolnictwie. (ike)

Fragment ogłoszenia z "Dziennika Warszawskiego"Pałac pod blachą, karczma pod gontem, ośmiorak pod słomą

barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

Las Młochowski
Teren ANR przy Szkolnej
Podkowa Leśna
Las między Słoneczną a Szkolnąpodpatrzone


partnerzy   |   kontakt

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2019 IKE - Usługi Literackie


Warning: Unknown: Your script possibly relies on a session side-effect which existed until PHP 4.2.3. Please be advised that the session extension does not consider global variables as a source of data, unless register_globals is enabled. You can disable this functionality and this warning by setting session.bug_compat_42 or session.bug_compat_warn to off, respectively in Unknown on line 0