Żółwin, mazowieckie Żółwin, mazowieckie

poniedziałek, 14 października 2019

o wsi Żółwin, mazowieckie z przeszłości Żółwin, mazowieckie aktualności Żółwin, mazowieckie wspólne sprawy Żółwin, mazowieckie relaks Żółwin, mazowieckie OSP Żółwin, mazowieckie za miedzą

Aktualności

Uwaga miny!

(25.11.2014) - wspólne sprawy

Od kilku dni trwa oczyszczanie Lasu Młochowskiego z niewybuchów. Prace potrwają do 30 września przyszłego roku. – Proszę mieszkańców o niekopanie ziemi w lesie, nieprzekraczanie obszarów oznakowanych tabliczkami "Prace z użyciem materiałów wybuchowych" i otoczonych taśmami, a także trzymanie w czasie spacerów psów na smyczy, gdyż ich kontakt z saperami w czasie rozminowywania mógłby doprowadzić do nieszczęścia – apeluje za pośrednictwem zolwin.pl Piotr Wojtas, koordynator projektu oczyszczania saperskiego z Nadleśnictwa Chojnów.

Podczas sadzenia drzew w pobliżu Karolina, siedziby zespołu "Mazowsze", leśnicy natrafili na kilkanaście pocisków moździerzowych. Na tym terenie w okresie okupacji Niemcy urządzili wielki magazyn amunicji. Zlikwidowano go po wojnie, jednak wiele niewybuchów pozostaje do dziś w ziemi. Potwierdziło to przeszukiwanie 15 hektarów lasu – wykopano tu 1,5 tys. niewybuchów – od spłonek i nabojów do 150-milimetrowych pocisków artyleryjskich. Na tej podstawie Nadleśnictwo Chojnów zadecydowało o rozpoczęciu szeroko zakrojonych prac saperskich. Zlecono je profesjonalnej firmie.

Obejmą one w sumie 248 hektarów (cały Las Młochowski ma ponad 600 hektarów) w północnej części kompleksu. To nie znaczy, że pozostały teren lasu jest całkowicie oczyszczony z niewybuchów. Prace saperskie są prowadzone w ramach ogólnokrajowego projektu Lasów Państwowych współfinansowanego ze środków unijnych, który kończy się w przyszłym roku. Dlatego musiano ograniczyć zakres oczyszczania lasu z niewybuchów do terenów, które uznano za najbardziej niebezpieczne.

Niewybuchy będą składowane w strzeżonym całodobowo magazynie i systematycznie wywożone na poligon, na którym zostaną zdetonowane. (ike)Uwaga miny!

barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

Las Młochowski
Teren ANR przy Szkolnej
Podkowa Leśna
Las między Słoneczną a Szkolnąpodpatrzone


partnerzy   |   kontakt

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2019 IKE - Usługi Literackie


Warning: Unknown: Your script possibly relies on a session side-effect which existed until PHP 4.2.3. Please be advised that the session extension does not consider global variables as a source of data, unless register_globals is enabled. You can disable this functionality and this warning by setting session.bug_compat_42 or session.bug_compat_warn to off, respectively in Unknown on line 0