Żółwin, mazowieckie Żółwin, mazowieckie

czwartek, 19 września 2019

o wsi Żółwin, mazowieckie z przeszłości Żółwin, mazowieckie aktualności Żółwin, mazowieckie wspólne sprawy Żółwin, mazowieckie relaks Żółwin, mazowieckie OSP Żółwin, mazowieckie za miedzą

Z przeszłości

PIERWSZY ROLNIK ŻÓŁWINA

. W majątku została jego krewna, jedyna dziedziczka. Michał Natanson od dawna nie był sam – w 1895 r. poślubił w warszawskiej katedrze Julię Kęcką, co wymagało od niego przyjęcia chrztu. Z tego związku urodził się w Sannikach Henryk Natanson. Rodzina Natansonów przeniosła się do niedalekich Trębek – w tej wsi Michał kupił folwark.

W 1913 r. wraz z członkami "Stowarzyszenia Puławiaków" (absolwentów Instytutu Gospodarstwa Wiejskiego i Leśnictwa w Puławach) wziął udział w wystawie rolniczej w Milanówku. To zapewne wtedy po raz pierwszy zobaczył Żółwin. Jeszcze w tym samym roku odkupił majątek. Przez kilka następnych lat pozostawał także właścicielem Trębek, sprzedał je w 1918 r. Skupił się na Żółwinie. Poza prowadzeniem gospodarstwa specjalizującego się w produkcji mleka działał w Błońskim Towarzystwie Rolniczym i Związku Ziemian w Grodzisku Mazowieckim. W kilkusetletnich dziejach Żółwina nie było dziedzica z tak wysokimi kwalifikacjami rolniczymi.

W 1928 r. zmarła żona Michała Natansona – miała zaledwie 52 lata. Niedługo potem wdowiec przeniósł się z żółwińskiego dworu do mieszkania w wielkiej modernistycznej kamienicy przy ul. Oboźnej 11 w Warszawie. Gospodarstwem zarządzał Henryk Natanson, jednak z jego dokonań i sposobu życia ojciec nie był zadowolony. Dlatego wciąż pozostawał właścicielem majątku.

W stolicy Michał Natanson skupił się na pracy we władzach Warszawskiego Syndykatu Rolniczego, udziale w redagowaniu "Gazety Rolniczej". Uczestniczył w dorocznych zjazdach rolników z wyższym wykształceniem – na jednym z nich wygłosił referat o wyższości ciągutek (ciągników rolniczych) nad końmi.

Michał Natanson, mieszkając w Warszawie, nie zapominał o Żółwinie. Kilka miesięcy przed śmiercią, 21 lutego 1938 r., napisał list do wójta gminy Młochów z siedzibą w Nadarzynie (w jej skład wchodziła wówczas nasza wieś) z ofertą darowania gminie pod budowę szkoły w Żółwinie 5600 metrów kwadratowych ziemi oraz sprzedaży kolejnych 4590 metrów kwadratowych za sumę 418,72 zł (Fiat 508 kosztował wówczas 5,4 tys.). 8 marca 1938 r. radni Rady Gminy Młochów jednogłośnie uchwalili przyjęcie darowizny i zgodę na zakup działki za wskazaną cenę.

 - Piszemy Wspomnienia"Ś.P. Michał Natanson odznaczał się wielką pracowitością, uczynnością, zamiłowaniem swego zawodu, zawsze pogodnym usposobieniem, nawet w ciężkich chwilach życia, które nie szczędziło mu, szczególnie w ostatnich latach, wielu cierni i zawodów" - tymi słowami żegnał dziedzica Żółwina prezes "Stowarzyszenia Puławiaków" Stanisław Leśniewski.

Krzysztof Pilawski
Tekst chroniony prawem autorskim

Komentarze użytkowników


Józef Streżyński. (13-04-2015 10:53)

Za kolejny obraz naszej lokalnej historii wyrazy szczerej wdzięczności, Panie Redaktorze. Zbyt dużo mówi się czasami o dziejach wojen, a zbyt skromnie opisuje się mrówczą pracę szarych czy też wybitnych budowniczych naszego świata.
barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

Las Młochowski
Teren ANR przy Szkolnej
Podkowa Leśna
Las między Słoneczną a Szkolnąpodpatrzone


partnerzy   |   kontakt

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2019 IKE - Usługi Literackie


Warning: Unknown: Your script possibly relies on a session side-effect which existed until PHP 4.2.3. Please be advised that the session extension does not consider global variables as a source of data, unless register_globals is enabled. You can disable this functionality and this warning by setting session.bug_compat_42 or session.bug_compat_warn to off, respectively in Unknown on line 0